Planujesz otworzyć magazyn? Prawidłowy plan to podstawa!

Niezależnie od tego, co ma być przechowywane w magazynie, jego optymalny plan jest podstawą w uzyskaniu najlepszej efektywności i wydajności prac. Jak obecnie planuje się przestrzenie magazynowe?

Bez odpowiedniego planu stworzenie skutecznie działającego magazynu nie będzie możliwe. Chaotyczne rozmieszczenie regałów oraz innego rodzaju wyposażenia magazynowego, a także brak planów dotyczących położenia w magazynie towarów bardzo szybko może doprowadzić do poważnych trudności logistycznych. Głównym skutkiem braku planu magazynu czy też nieprawidłowo zaprojektowanej przestrzeni magazynowej jest wydłużenie czasu poszukiwania i poboru odpowiednich towarów, większe ryzyko zniszczeń oraz zepsucia wrażliwych towarów, a także, w konsekwencji, straty finansowe.

Dzisiaj planowanie magazynów najczęściej polecane jest zewnętrznym firmom, które są w stanie kompleksów przygotować plan przestrzeni magazynowej oraz doradzić w doborze najlepszego wyposażenia magazynowego.

Przy planowaniu magazynu pod uwagę bierze się przede wszystkim:

  • parametry magazynu, w tym jego powierzchnię oraz wysokość
  • parametry produktów przechowywanych w magazynie
  • oczekiwany przebieg komisjonowania – rozdzielania zbiorczych jednostek ładunkowych na grupę opakowań jednostkowych

Na podstawie tych właśnie parametrów eksperci będą mogli doradzić, jaki system regałowy sprawdzi się w danej przestrzeni najlepiej, a także będą mogli powiązać go z odpowiednimi środkami transportu w magazynie oraz w innymi elementami, na przykład takimi jak automatyzacja czy oprogramowanie. W efekcie, firma zlecająca planowanie magazynów jest w stanie zapewnić swoim klientom kompleksową i fachową obsługę, czego efektem jest drobiazgowo przygotowany projekt przestrzeni.

Firmy oferujące usługi takie jak  ssi-schaefer.com/pl-pl – planowanie magazynów mogą też często zapewnić swoim klientom fachowe wsparcie w realizacji całego magazynu. Może ono obejmować sprzedaż niezbędnego wyposażenia magazynowego, montaż systemów regałowych prowadzony przez wyszkoloną ekipę, kontrolę działania wszystkich elementów podczas przeglądów.