Jakie okulary ochronne?

W zależności od wykonywanej przez Ciebie pracy okulary ochronne potrafią być nieodzownym elementem wyposażenia każdego pracownika. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na poszczególne cechy, które oferują, ale przede wszystkim na jakość. Jakie okulary ochronne będą odpowiednie? A co ważniejsze, czy okulary ochronne rzeczywiście uszkadzają wzrok? Zainteresowany? To czytaj dalej!

Czy okulary ochronne psują wzrok?

Niektóre zawody narażają na wyjątkowo ryzykowne urazy oczu. Aby się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć, warto korzystać z tego, co oferuje współczesny rynek. Na początku skompletuj podstawowy ubiór pod warunki pracy, a na końcu wybierz okulary ochronne wysokiej jakości. Tym bardziej, że kodeks pracy mówi jasno:

„przepis art. 2376 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Kodeks pracy) – nakazuje pracodawcy nieodpłatne dostarczenie pracownikowi okularów ochronnych zabezpieczających przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami środowiska pracy”

W jakich sytuacjach, noszenie okularów ochronnych to wręcz obowiązek? Przede wszystkim wtedy, kiedy do czynienia masz z:

  • zagrożeniami mechanicznymi – czyli przykładowo szkodliwym pyłem, kurzem lub po prostu wysokim ryzykiem uderzenia w narząd wzroku,
  • chemicznymi – kiedy do czynienia masz z kwasami, rozpuszczalnikami lub innymi szkodliwymi substancjami,
  • cieplnymi – są to wszelkiego rodzaju płyny, metale lub ogólnie wysoka temperatura pomieszczenia,
  • elektrycznością – ryzyko uszkodzenia wzroku jest w takiej sytuacji wyjątkowo wysokie, ze względu na bezpośredni kontakt z łukiem elektrycznym lub prądem,
  • promieniowaniem – chodzi tutaj o wszelkie lasery, światło widzialne, nadfiolet lub podczerwień.

A co z powszechną opinią, że okulary ochronne pogarszają wzrok? Najważniejszy jest wybór okularów – te najtańsze, niskie jakościowo rzeczywiście po pewnym czasie dają o sobie znać bolącymi oczami. Nie ma co ukrywać, że te najtańsze można nosić maksymalnie kilkanaście minut w ciągu dnia. Zalecane są takie, które są w pierwszej klasie optycznej – to właśnie najwyższa skala powie Ci o tym, że możesz je nosić przez cały dzień. Dodatkowo takie okulary cechują się przeważnie wysoką odpornością na zarysowania oraz zaparowania. Pracownik, który ma zdrowe oczy i dba o to, aby posiadał wysokiej klasy sprzęt, to przecież pracownik bezcenny, prawda?