Coraz więcej organizacji zaczyna zwracać uwagę na wpływ jaki wywierają na środowisko, mając na uwadze to jak są postrzegane przez społeczeństwo. Organizacje coraz częściej również dążą do zademonstrowania swoich działań w zakresie ochrony środowiska ogłaszając swoją politykę środowiskową i cele. Podejmują też czynności obejmujące nadzorowanie wpływu swej działalności na środowisko.
Proces ten odbywa się równolegle z zaostrzającymi się regulacjami prawnymi w zakresie ochrony środowiska naturalnego, opracowywaniem nowych systemów finansowych oraz innych działań na rzecz skutecznej jego ochrony, przy ogólnym wzroście świadomości istniejących zagrożeń i konieczności skutecznego im przeciwdziałania.
Zagadnienie to stanowi coraz poważniejsze wyzwanie dla wszystkich organizacji. Coraz ostrzejsze wymagania przepisów w tym zakresie powodują konieczność modernizacji wyposażenia i ponoszenia w związku z tym znacznych nakładów finansowych, bądź płacenia kar umownych.
Organizacje widzą coraz częściej potrzebę uwzględnienia w swoim zarządzaniu także zarządzania środowiskowego. Zarządzanie środowiskowe oznacza taki sposób zarządzania organizacją, aby wytwarzane wyroby i świadczone usługi w jak najmniejszym stopniu oddziaływały na środowisko. Zarządzanie środowiskowe wymaga zastosowania odpowiednich środków i metod, które umożliwią realizację celów zarządzania środowiskowego.
Celem oceny i poprawy swojego oddziaływania na środowisko przedsiębiorstwa podejmują w tym zakresie różnorodne działania takie jak przeglądy i audity, czystsza produkcja (CP), stosowanie najlepszych dostępnych technologii (BAT), minimalizacja odpadów, podnoszenie świadomości ludzi poprzez szkolenia i inne formy.
Aby działania takie mogły być naprawdę efektywne i przynieść oczekiwane rezultaty powinny być prowadzone w ramach systemu zarządzania, zintegrowanego z innymi działaniami zarządu przedsiębiorstwa oraz muszą dotyczyć wszystkich istotnych czynników wpływających na środowisko (aspektów środowiskowych). Do najczęściej stosowanych systemów zarządzania środowiskowego należą systemy oparte o normę ISO 14001 oraz o rozporządzenie (dyrektywę) EMAS.
Międzynarodowe normy dotyczące zarządzania środowiskiem mają za zadanie dostarczenie przedsiębiorstwom wytycznych dla skutecznego zarządzania środowiskiem. Podstawową normą zawierającą wymagania dla systemu zarządzania środowiskowego jest norma EN-ISO 14001:1996 ustanowiona jako polska norma PN-ISO 14001:1998 System zarządzania środowiskowego oparty na wymaganiach normy ISO 14001 jest dowodem, że firma minimalizuje swój negatywny wpływ na środowisko, działała zgodnie z odpowiednim ustawodawstwem i przepisami prawnymi oraz że zobowiązuje się do ciągłego doskonalenia.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.