Wilgotne powietrze w przewodach instalacji sprzężonego powietrza często przyczynia się do awarii całego sprzętu. Może temu zapobiec profesjonalny osuszacz, ponieważ dzięki niemu woda nie będzie docierała do urządzeń używanych w przemyśle. Czym charakteryzują się określone typy osuszaczy? Który sprzęt będzie dla Ciebie najlepszy?
Jaką funkcję pełnią osuszacze powietrza w kompresorach?
Odpowiedni osuszacz powietrza to sprzęt niezbędny w zakładach przemysłowych, w których podczas produkcji wykorzystuje się sprzężone powietrze. Opisywana część kompresora oczyszcza gazy z pary wodnej wpływającej negatywnie na działanie określonych sprzętów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wilgoć w powietrzu często przyczynia się do korozji sprzętu oraz zamarzania przewodów, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia maszyn.
Osuszone powietrze zapewnia znacznie wydajniejszą pracę wielu urządzeń. Ponadto, opisywany sprzęt pozwala także na usunięcie z gazu części zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać czyste powietrze, należy zainwestować również w odpowiednie filtry. Najnowsze modele osuszaczy zapewniają niezawodną i energooszczędną pracę. Przed zakupem wybranego modelu warto jednak dokładnie sprawdzić takie parametry jak wydajność i dopasować urządzenie do temperatury oraz wilgotności, w jakiej ma ono pracować.
Wykorzystując w swoim zakładzie osuszacze powietrza, zyskujesz pewność, że sprzęt zasilany sprzężonym powietrzem będzie działać bez konieczności wykonywania częstych napraw czy wymiany części. Opisywane urządzenia są używane w wielu branżach, np. w sektorze spożywczym, farmaceutycznym, a także energetycznym. Dzięki podziałowi osuszaczy ze względu na sposób działania, bez trudu znajdziesz urządzenie odpowiednie do wykorzystania w Twojej firmie.
Czym są osuszacze ziębnicze?
Osuszacze ziębnicze, określane również mianem chłodniczych, nie tylko usuwają wilgoć z gazów, lecz także obniżają ich temperaturę. Urządzenie umożliwia też ponowne zwiększenie temperatury powietrza, zanim dojdzie do jego kondensacji. Zaletą tego typu sprzętu jest kompaktowa budowa. Dzięki niej osuszacze ziębnicze mogą być wykorzystywane zarówno na dużych halach produkcyjnych, jak i w mniejszych zakładach przemysłowych.
Użycie wspomnianego typu osuszacza pozwala na zwiększenie wydajności układu chłodniczego. Ponadto wykorzystując urządzenie wyposażone w inteligentny system sterowania, zaoszczędzisz energię elektryczną, co wiąże się z mniejszymi kosztami produkcji i pozytywne oddziałuje na środowisko naturalne. Modele BOGE, Deltech oraz SPX Hankison oferowane m.in. przez firmę Pneumatik są również bardzo proste w montażu. Można powiesić je na ścianie, dzięki czemu nie zajmują dodatkowego miejsca w danym pomieszczeniu.
Osuszacze chłodnicze sprawdzą się doskonale podczas malowania, piaskowania ciśnieniowego oraz transportu pneumatycznego czy oczyszczania strumieniowego. Podczas zakupu tego urządzenia, weź pod uwagę wszystkie wymienione wcześniej parametry. Warto również zadbać o to, aby wybrany sprzęt był prosty w obsłudze. Inwestycja w wysokiej jakości osuszacz ziębniczy pozwoli Ci cieszyć się bezawaryjną pracą całego systemu. Pamiętaj jedynie o regularnych przeglądach układu chłodniczego oraz o czyszczeniu sprzętu.
Jak działają osuszacze adsorpcyjne?
Kolejnym typem osuszaczy są urządzenia adsorpcyjne. W nich powietrze przechodzi przez zbiornik ze specjalną substancją zwaną absorbentem powodującą wytrącanie się cieczy z gazów. Zazwyczaj ten sprzęt znajduje zastosowanie w zakładach, w których jest wymagane bardzo suche powietrze o punkcie rosy od -40 do -70 stopni Celsjusza.
Osuszacze adsorpcyjne doskonale radzą sobie nie tylko z wilgocią w powietrzu, lecz także usuwają olej oraz cząstki stałe, które mogą znajdować się w sprężonym powietrzu. . Tego rodzaju sprzęt często można zobaczyć w zakładach przemysłowych, farmaceutycznych, spożywczych, warsztatach samochodowych. Nierzadko używa się go również w lakiernictwie oraz przemyśle fotograficznym. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, modele takich marek jak BOGE czy SPX Hankison są energooszczędne.
Jeżeli sprzęt adsorpcyjny ma pracować wydajnie, temperatura sprężonego powietrza nie powinna być wyższa niż 45°C. Dziś na rynku znajdziesz kilka serii przedstawionych osuszaczy, dlatego przed zakupem warto poznać dokładnie specyfikację każdego modelu. Niezależnie jednak od tego, na który rodzaj się zdecydujesz, obsługa oraz montaż wariantów adsorpcyjnych nie powinna sprawić Ci problemów.
Sposób działania osuszaczy membranowych
Ostatnim z trzech najpopularniejszych typów osuszaczy jest wariant membranowy. Usuwa on wilgoć z powietrza za pomocą specjalnych włókien. Wykorzystuje się go przede wszystkim w pomieszczeniach, w których nie ma dużo miejsca na postawienie innego typu sprzętu. Możesz wybierać spośród wariantów dostosowanych do montażu pionowego oraz poziomego. Zaletą tego rodzaju osuszaczy jest ich cicha praca oraz odporność na drgania.
Warto również zaznaczyć, że wysokiej jakości osuszacze membranowe mogą pracować w różnych temperaturach otoczenia. W przypadku tego sprzętu niezbędne jest jednak zastosowanie odpowiednich filtrów na wlocie. Najczęściej osuszacze membranowe są wykorzystywane na stacjach benzynowych i w warsztatach samochodowych. Montuje się je w też w pojazdach, np. w wielu pociągach pozwalają one na automatyczne otwieranie drzwi.
Który typ osuszacza będzie najlepszy dla Ciebie?
Każdy z wymienionych osuszaczy ma swoje plusy. Przed zakupem sprzętu warto przeanalizować zalety wszystkich przedstawionych rozwiązań. Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj się zdecydujesz, postaw na model pochodzący od renomowanego producenta. Tylko tak zyskasz gwarancję, że dane urządzenie będzie bezawaryjne i efektywne. Wysokiej jakości sprzęt przy regularnych przeglądach może służyć przez wiele lat. Jeżeli po poznaniu parametrów branych pod uwagę wariantów, dalej się wahasz – poproś o radę specjalistę, który znajdzie urządzenie odpowiadające Twoim potrzebom.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Pneumatik, oferującą szeroki wybór osuszaczy ziębniczych.
FAQ:
1. Jakie typy osuszaczy można wyróżnić?
Najczęściej osuszacze dzieli się ze względu na sposób działania na urządzenia membranowe, adsorpcyjne oraz ziębnicze, nazywane także chłodniczymi.
2. W jaki sposób można zamontować osuszacze membranowe?
W zależności od wybranego modelu ten typ osuszacza może być zamontowany w pionie lub w poziomie.
3. Który typ osuszaczy jest najlepszy?
Trudno wskazać najlepszy typ opisywanego sprzętu. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań oraz potrzeb danego zakładu produkcyjnego.