Awaria agregatu chłodniczego – przyczyny i rodzaje

Agregaty chłodnicze to urządzenia, których zadaniem jest wytworzenie wody lub mieszanki wody z glikolem o odpowiedniej temperaturze. Taka woda trafia później do urządzeń chłodniczych bądź do klimatyzacji. Jak każde urządzenie, także i agregaty chłodnicze mogą ulec awarii. Jakie są najczęstsze ich typy i przyczyny?

Brak przepływu wody przez parownik

Jest to najczęściej spotykany alarm, jeśli chodzi o awarie agregatów chłodniczych. Po pierwsze należy ustalić, czy faktycznie przepływ wody został zatrzymany bądź zablokowany i dopiero później szukać przyczyny.

Bardzo często przyczyną tego typu usterki jest zapchany filtr. Wiele osób zapomina o regularnej kontroli czystości filtra, a ten potrafi się zapchać nawet po długim okresie użytkowania. Zainstalowane manometry tuż przed i za filtrem pozwolą stwierdzić, czy to jego zapchanie jest przyczyną awarii. Jeśli spadek ciśnienia na filtrze jest znaczący, to właśnie tutaj można szukać przyczyn usterki.

Kolejną przyczyną braku przepływu wody jest zapowietrzenie instalacji. Jest to problem zazwyczaj spotykany w nowych maszynach, które dopiero zostały uruchomione. Jego przyczyną często jest niewłaściwe i niewystarczające odpowietrzenie uruchamianej maszyny bądź też niewłaściwe umiejscowienie odpowietrzników.

Czasem alarm braku przepływu wody uruchamia się, a urządzenie pomimo tego pracuje prawidłowo. Może się zdarzyć tak, że uszkodzeniu ulegnie sam czujnik. W takiej sytuacji należy go albo wymienić albo poddać kalibracji.

Zanieczyszczenie parowników lub skraplaczy

To bardzo poważny problem. Jeśli urządzenie nie działa tak, jak powinno, warto znaleźć odpowiednie miejsce, takie na przykład jak serwis naczepowych agregatów chłodniczych, w którym profesjonaliści zajmą się gruntownym oczyszczeniem systemu chłodniczego.

Takiej awarii nie wolno bagatelizować, bowiem bardzo zakłóca ona pracę agregatu. Brudne parowniki i skraplacze bardzo ograniczają wymianę ciepła i tym samym niesamowicie obniżają zdolności chłodnicze urządzenia. Tym samym agregaty pracują głośniej oraz pobierają o wiele więcej energii elektrycznej niż powinny i wzrasta koszt ich użytkowania.

Zaniedbanie zanieczyszczenia poszczególnych elementów agregatu ma wpływ na jego żywotność oraz ostatecznie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia urządzenia.

Inne awarie

Tak jak w przypadku każdego urządzenia, tak i w przypadku agregatów chłodniczych, możliwości awarii jest wiele. Urządzenie może wyświetlić między innymi ostrzeżenia o alarmie przeciwzamrożeniowym, o zbyt wysokiej temperaturze wejściowej wody bądź też o zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniu czynnika chłodniczego.

Warto podkreślić, że przy braku wiedzy odnośnie pracy oraz konstrukcji agregatu chłodniczego, samodzielne zdiagnozowanie lub naprawa awarii mogą okazać się niemożliwe.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do profesjonalnego serwisu, który szybko i sprawnie zdiagnozuje oraz usunie usterkę. Doświadczenie i wiedza fachowców pozwalają na błyskawiczne przeprowadzenie całego procesu, co dla klienta jest bardzo ważne.

Jak uniknąć awarii agregatu chłodniczego?

Na koniec warto wspomnieć o tym, jak można uniknąć różnym awariom agregatów chłodniczych. Zapobiegać występowaniu usterek można poprzez dokonywanie regularnych przeglądów oraz kontrolowanie pracy urządzenia. Przeglądy umożliwiają wykrycie nawet drobnych nieprawidłowości, które po czasie mogą przerodzić się w coś poważniejszego. Oczywiście, nie wszystkim awariom da się zapobiec i trzeba zdawać sobie z tego sprawę.