W jakich branżach przemysłu stosuje się druk i skanowanie 3D?

Nowoczesne technologie polegające na drukowaniu oraz skanowaniu 3D są obecne w przemyśle już od dobrych kilku lat. Teraz korzysta z nich coraz więcej firm, które doceniają ich zalety. W jakich branżach najczęściej stosowane są nowoczesne technologie 3D?

O drukowaniu oraz skanowaniu w trójwymiarze można było usłyszeć już przeszło dekadę temu. Wtedy jednak technologie te były nowe, a także kosztowne. Teraz staniały i stały się dostępne dla znacznie szerszego grona zainteresowanych. Wśród użytkowników wykorzystujących druk oraz skanowanie 3D – https://3dfrog.pl/skanowanie-3d/ znalazły się przede wszystkim firmy z różnych dziedzin przemysłu.

Jakie firmy najczęściej stosują przemysłowy druk 3D i skanowanie 3D?

Dzięki technologii druku i skanowania 3D wiele firm może o wiele łatwiej realizować swoje zadania. Za pomocą druku przemysłowego w trójwymiarze można łatwo tworzyć prototypy i inne jednostkowe przedmioty z projektu na komputerze bez skomplikowanych procesów produkcyjnych. Z kolei skanowanie umożliwia otrzymanie bardzo dokładnych skanów w formie trójwymiarowych modeli.

Takie technologie stosowane są między innymi przez poniższe branże:

  • przemysł – przygotowywanie nowych części do maszyn i urządzeń, a także wytwarzanie ich zamienników – bardzo popularne jest tak zwane szybkie prototypowanie
  • produkcja – tworzenie elementów zamiennych, które stosowane są w procesach produkcji, na przykład liniach produkcyjnych
  • architektura – tworzenie prototypów oraz modeli architektonicznych dla łatwiejszej prezentacji projektów
  • geodezja – tworzenie modeli trójwymiarowych obszarów
  • medycyna – przygotowywanie protez, modeli organów w 3D
  • stomatologia – tworzenie protez, aparatów ortodontycznych, modeli
  • modelarstwo – przygotowywanie elementów modeli
  • jubilerstwo – tworzenie efektownej biżuterii oraz specjalnych form odlewniczych do jej tworzenia

Gdzie można zlecić druk i skanowanie 3D?

W związku z bardzo szerokim zastosowaniem druku oraz skanowania 3D coraz częściej pojawiają się również pytania, gdzie możliwy jest przemysłowy druk 3D i skanowanie w tej technologii. Takie usługi świadczą obecnie wybrane firmy dysponujące nowoczesnym zapleczem do druku i skanowania. W związku z tym firma chcąca skorzystać z takiej oferty nie musi kupować sprzętu na własność – może ona zlecić przygotowanie potrzebnych jej modeli czy skanów w korzystnej cenie. Gdy zatem potrzebny jest przemysłowy druk 3D czy też precyzyjne skanowanie 3D, warto zdecydować się na pomoc specjalistów w tej dziedzinie i postawić na firmy, które mogą zapewnić kompleksową obsługę!