Rodzaje stosowanych w przemyśle sprężarek śrubowych

W wielu zakładach przemysłowych czy w przedsiębiorstwach wytwarzających opakowania wykorzystywane są sprężarki śrubowe. To wszechstronne maszyny, które w wielu gałęziach działalności są wprost idealnym rozwiązaniem. Początkowo projektowano je do sprężania powietrza, azotu i neutralnych gazów. Istnieje wiele rodzajów i tym samym typów wykorzystania sprężarek śrubowych.

Czym są sprężarki śrubowe?

Właściwie sprężarki śrubowe są dwuwałowymi maszynami rotacyjnymi, które pracują na podstawie praktycznego zastosowania zasady przepływu wyporowego ze sprężaniem wewnętrznym, z wymuszonym tłoczeniem.

Rodzaje sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe można podzielić na wiele typów według zastosowania tego urządzenia. Mogą to być bezolejowe oraz smarowane olejowo sprężarki śrubowe, sprężarki gazu procesowego, oraz sprężarki biogazu. Sprężarki powietrza są rozwiązaniem dla szeroko rozumianych technologii sprężonego powietrza, z tym że bezolejowe sprężarki wykorzystywane są do zadań, kiedy nie jest tolerowana resztkowa zawartość oleju w sprężonym powietrzu, np. w przemyśle spożywczym. Mogą napowietrzać zbiorniki i utrzymywać na odpowiednim poziomie drożności jezior i portów.

W branży chemicznej i petrochemicznej oraz w wielu dziedzinach techniki procesowej z powodzeniem używane są stale sprężarki gazu procesowego, w układach jednostopniowych lub wielostopniowych. Wspominane sprężarki biogazu służą do sprężania biogazu.

Warto wybierać zawsze takie sprężarki śrubowe, niezależnie od rodzaju zastosowania, które będą niezawodne, trwałe i komfortowe w obsłudze. Można je kupić od producenta firmy AERZEN. Firma ta dodaje, że jej sprężarki śrubowe uzyskują dużą efektywność energetyczną i są wydajnymi urządzeniami. Zapewniają wyraźne oszczędności energii, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi kompresorami.

Dmuchawy i sprężarki AERZEN są wykorzystywane niemal we wszystkich obszarach przemysłu. Znajdują zastosowanie w biogazowniach, oczyszczalniach ścieków, transporcie pneumatycznym, branży spożywczej, przemyśle farmaceutycznym i procesowej, czyli we wszystkich procesach, które wymagają zastosowania sprężonego gazu.