Myślisz o założeniu sklepu internetowego, a może chcesz przenieść część sprzedaży do internetu? To bez wątpienia dobra decyzja biznesowa – jak mówią statystyki, popularność zakupów w sieci stale rośnie, także wśród polskich klientów. Chcesz otworzyć biznes w internecie? Przeczytaj, od czego zacząć!
Co musisz wiedzieć przed założeniem sklepu internetowego?
Założenie własnego sklepu online może wydawać się proste i niezbyt kosztowne – w końcu sprzedaż w internecie nie wymaga wynajęcia lokalu, zatrudnienia pracowników do obsługi klienta, a nawet (w niektórych przypadkach) posiadania magazynu do przechowywania towaru. Zanim zabierzesz się do otwierania biznesu w internecie, będziesz musieć zadbać o:
-
zakup domeny i serwera,
-
wybór platformy e-commerce,
-
ewentualne zatrudnienie informatyka do administracji sklepem lub nawiązanie współpracy z firmą informatyczną
-
oprogramowanie wspierającego zarządzanie sprzedażą w firmie
O czym jeszcze należy pomyśleć przed założeniem sklepu online? Oczywiście, jeśli jeszcze nie zarejestrowałaś swojej firmy, musisz zadbać o związane z tym formalności. Sprzedaż w internecie możesz prowadzić w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub w formie spółki (cywilnej, jawnej, komandytowej, z o.o., komandytowo-akcyjnej lub akcyjnej). Jakie PKD wybrać, rejestrując działalność? W przypadku sklepu internetowego będzie to 47.91.Z, czyli sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.
Jak założyć sklep online krok po kroku?
Masz zajestrowaną firmę i przemyślany biznesplan? Czas zarejestrować nowy sklep internetowy w KRS lub CEIDG (jeśli będziesz prowadzić go w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej bądź spółki cywilnej). Oprócz tego, jeśli chcesz zostać vatowcem, czeka Cię złożenie formularza VAT-R w najbliższym urzędzie skarbowym. Musisz to zrobić najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem handlu. To bardzo ważny krok – tylko jako zarejestrowany płatnik VAT masz prawo sprzedawać wystawiać swoim klientom faktury.
W przypadku wielu sklepów internetowych bycie płatnikiem VAT nie jest wymagane. Wręcz przeciwnie – może być bardzo korzystne. Sprawdzi się na przykład, jeśli Twój sklep online nie wymaga dużych nakładów (a więc koszty prowadzenia są minimalne) lub sprzedajesz własnoręcznie wykonane produkty (np. biżuteria handmade).
Kiedy nie musisz rejestrować sklepu w KRS/CEIDG?
Warto pamiętać, że polskie prawo przewiduje możliwość prowadzenia tzw. nierejestrowanej działalności gospodarczej. To dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z własną firmą lub chcą założyć sklep internetowy w ramach dodatkowego źródła dochodu. Dzięki temu udogodnieniu, możesz łatwiej wdrożyć się w nowy biznes bez ponoszenia kosztów działalności gospodarczej.
Jakie warunki należy spełnić, aby być zwolnionym z konieczności rejestrowania firmy? Po pierwsze, ta możliwość dotyczy osób, które przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziły działalnosci gospodarczej. Drugi istotny warunek to dochód – zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców to rozwiązanie mogą stosować ci, których przychody z działalności sklepu nie przekraczają połowy płacy minimalnej, czyli (w roku 2019) maksymalnie 1125 złotych brutto.