Maszyna pakująca dla Twojej firmy – postaw na zwiększanie efektywności

Maszyny pakujące stanowią współcześnie nieodłączny element każdego procesu produkcyjnego i wykorzystywane są nie tylko w magazynach czy hurtowniach, ale właściwie na każdej linii produkcyjnej.

Zautomatyzowane maszyny znacząco ułatwiły organizację procesu pakowania produktów, pozwalając by odpowiednio zaprogramowane rozdzielały towar na takie same porcje i przekazywały go do przygotowanych opakowań. Wybór maszyny pakującej do Twojej firmy będzie zależał od rodzaju produktów, jakie pakujesz, tempa pracy, jakiego oczekujesz czy liczby pracowników, których możesz zatrudnić do obsługi maszyny. Co warto wiedzieć o maszynach pakujących i jak zwiększyć z ich pomocą efektywność Twojego przedsiębiorstwa?

Rodzaje maszyn pakujących na rynku

W ofertach producentów maszyn pakujących można  znaleźć współcześnie cały szereg urządzeń zarówno całkowicie zautomatyzowanych, jak i manualnych i półautomatycznych. Ich zastosowanie zależy nie tylko od tego, czy Twoja firma dysponuje pracownikami zdolnymi obsługiwać maszyny, ale też od produktów, które wymagają pakowania na linii. Maszyny całkowicie zautomatyzowane wymagają zwykle jedynie dostarczenia produktów na linię pakującą, co gwarantuje oczywiście bardzo wysoką wydajność i efektywność pracy przy pakowaniu. Jeśli jednak Twoja firma nie operuje produktami w liczbie kilku tysięcy sztuk na godzinę, lepszym i tańszym wyborem mogą być maszyny półautomatyczne lub manualne, które obsłużą od kilkudziesięciu do kilkuset produktów na godzinę i będą wymagały pomocy ze strony wyszkolonego personelu.

Ze względu na rodzaj produktów i opakowań, do jakich zostały przystosowane maszyny pakujące, dostępne w sprzedaży modele można podzielić według następującego schematu:

  • Automaty pakujące to maszyny, które mogą być wykorzystywane do pakowania towarów sypkich, pylistych, kawałkowych, mrożonych czy płynnych i najczęściej nie wymagają zbyt licznej załogi do obsługi całego procesu pakowania. W automatach, zależnie od potrzeb wystarczy wymienić jedynie dozowniki oraz opakowania, do których mają trafiać zapakowane towary.
  • Kartoniarki to kategoria maszyn przystosowanych do składania i pakowania w kartonowe pudełka zarówno pojedynczych produktów, jak i paczek do opakowań zbiorczych. Maszyny takie mogą pracować samodzielnie lub w połączeniu z pełną linią pakującą.
  • Dozowniki wagowe to sprzęt konieczny, jeśli Twoja firma produkuje i wymaga pakowania produktów sypkich, granulowanych czy kawałkowych (często spotykanych m.in. w branży spożywczej). Dozowniki przygotowują odpowiednie porcje produktu do zapakowania w kartoniki, torebki, słoiki, pojemniki plastikowe, pudełka, puszki itp. i mogą działać samodzielnie lub w połączeniu z innymi automatami. Ze względu na precyzję działania, dozowniki stosowane są wszędzie tam, gdzie wymagana jest szybkość produkcji przy zachowaniu odpowiedniej ilości pakowanego towaru.
  • Automatyczne linie pakujące to w pełni zautomatyzowane systemy urządzeń pozwalające na niemalże całkowite wyeliminowanie czynnika ludzkiego z procesu pakowania. Wszystkie czynności wykonywane są w ich przypadku przez urządzenie, począwszy od dozowania porcji, aż do układania pakietów na zbiorczych paletach. Automatyczne linie pakujące mogą być dostosowane do każdego rodzaju towarów i opakowań, gwarantując największą efektywność pracy na linii.

Jak maszyny pakujące wpływają na efektywność pracy przedsiębiorstwa?

Wykorzystanie maszyn pakujących można zaobserwować dziś w każdej branży, co wynika w głównej mierze z coraz szybszego tempa rozwoju rynku i zwiększonego zapotrzebowania na gotowe produkty. Producenci, aby spełnić wymagania i oczekiwania swoich klientów i kontrahentów muszą postawić na zautomatyzowane linie pakujące i zastąpić częściowo pracę wykonywaną przez człowieka, bo tylko w taki sposób możliwe jest efektywne przyspieszenie całego procesu pakowania przy zachowaniu odpowiednich standardów jakości.

Zakup maszyn pakujących do firmy nie wiąże się z koniecznością zwolnienia pracowników, a jedynie oddelegowania ich do innych zadań, także w obrębie pracy z maszyną pakującą. Nawet systemy zautomatyzowane wymagają pomocy człowieka przy dostarczaniu towarów do maszyny pakującej czy odbierania paczek przygotowanych na końcu linii pakowania. Wydajność pracy zakładu będzie więc w dalszym ciągu zależała od odpowiedniego rozdysponowania zadań dla całego zespołu pracowników, a nie opierała się jedynie o inwestycję w najdroższą maszynę pakującą dostępną na rynku. Każdy zakup trzeba tu przemyśleć świadomie, a decyzję podjąć w oparciu o realne oczekiwania i planowany nakład pracy.