Gilotyny hydrauliczne – pracuj zgodnie z zasadami BHP

Ze względu na swoje potężne możliwości, gilotyny hydrauliczne mogą również powodować poważne obrażenia, zwłaszcza gdy nie są prawidłowo używane. Każdy zakład musi posiadać odpowiednie reguły i zasady BHP. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym środkom ostrożności, które należy koniecznie podjąć za każdym razem, gdy maszyna jest używana.

Uwagi przed rozpoczęciem pracy

Praca na jakichkolwiek maszynach wiąże się z kilkoma ważnymi rzeczami oraz czynnościami, na które musisz zwrócić uwagę. Obrabiarki CNC to maszyny, których użytkowanie wymaga znajomości zasad bezpieczeństwa. Oto kilka kluczowych kwestii na które należy skupić uwagę przed rozpoczęciem pracy.

Z reguły do obsługi tych maszyn, wymagane jest ukończenie 18 roku życia oraz posiadanie odpowiedniego przeszkolenia przygotowującego do pracy z gilotynami.

Zapoznanie się ze sprzętem

Ważne jest, aby poznać sprzęt, zanim zaczniesz go używać. Warto zacząć od zapoznania się z instrukcją użytkownika oraz instrukcją BHP. Pamiętaj również, że każda osoba, która używa noża hydraulicznego, powinna przejść odpowiednie szkolenie z zakresu obsługi maszyny.

Dokładnie sprawdź urządzenie przed jego włączeniem, aby upewnić się, że jest w dobrym stanie technicznym, sprawdź, czy wszystkie śruby są dokręcone. Upewnij się, że urządzenie ma odpowiednią ilością smaru oraz, że ostrza są odpowiednio ostre. Zwróć również uwagę czy wszystkie części do gilotyn są na swoim miejscu.
Hydrauliczne nożyce gilotynowe to urządzenia, na których możesz pracować jedynie wtedy, gdy upewnisz się, że wszystkie zabezpieczenia są odpowiednio zamontowane.

W razie wątpliwości, czy maszyna jest w dobrym stanie technicznym, należy powiadomić osobę nadzorującą i poprosić o dalsze instrukcje.

Odpowiednio przygotowane miejsce pracy

Oceń swój obszar pracy, aby upewnić się, że miejsce, w którym pracujesz, jest wolne od wszelkich zakłóceń, oraz od przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie podczas pracy.

Gilotyna powinna być umiejscowiona w dobrze oświetlonym miejscu. Dostęp do maszyny powinien być zapewniony z każdej strony. Miejsca powinno być na tyle, aby obsługa urządzenia czuła się wygodnie i bezpiecznie. W razie awarii urządzenia, swobodny dostęp do niego pomoże fachowcom szybciej usunąć przyczynę usterki, odpowiednia przestrzeń wokół jest więc niezwykle ważna.

Ubranie ochronne

Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że masz na sobie ochronny strój roboczy, niezbędny do bezpiecznego używania maszyny. Ubranie powinno być pozbawione luźnych elementów, pamiętaj również o rękawicach, okularach ochronnych oraz ochronnych nausznikach.

O czym należy pamiętać podczas pracy

Podczas pracy z nożycami musisz zachować porządek, systematycznie usuwaj wszystkie odpady powstałe w wyniku cięcia. Nie przekraczaj wydajności maszyny, nie próbuj jej też przeciążać, poprzez cięcie zbyt grubych blach. Zawsze upewniaj się, że w urządzeniu zainstalowane są odpowiednie ostrza. W razie jakichkolwiek wątpliwości zgłoś się do odpowiedniej osoby po dalsze instrukcje.

Zwracaj również uwagę na położenie swoich dłoni i palców, zanim zaczniesz podawać materiał przez ostrza. Robiąc to, należy mocno trzymać materiał, aby zapobiec jego wyślizgnięciu.

Maszyna przestała działać: Co dalej?

Jeśli urządzenie przestanie działać, upewnij się, że zasilanie jest całkowicie wyłączone. Jeżeli jesteś przeszkolony do naprawy tych maszyn, dopiero po wyłączeniu zasilania, możesz zacząć szukać przyczyn awarii. Sprawdź poziom smaru oraz stan innych części maszyny. Przed wznowieniem pracy musisz upewnić się, że źródło problemu zostało usunięte. Podczas wykonywania tych czynności korzystaj z instrukcji producenta. Zawsze zwracaj uwagę na przegrzewanie się urządzenia, a w przypadku pojawienia się dymu niezwłocznie wyłącz zasilanie.

Koniec pracy

Po zakończeniu pracy upewnij się, że zasilanie jest wyłączone, następnie należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Upewnij się, że obszar roboczy jest czysty i schludny. Jest to niezbędne, aby zapobiec wypadkowi następnej osoby, która będzie korzystać z tego miejsca pracy.

Nożyce hydrauliczne są nieocenionym sprzętem, ważne jest jednak, aby przestrzegać wszystkich środków ostrożności, tylko w ten sposób zapewnisz sobie oraz współpracownikom bezpieczeństwo i zminimalizujesz ryzyko wypadku.