Czym się kierować kupując kompresor?

Kompresory to urządzenia energetyczne, które służą do podwyższenia ciśnienia gazu. Wykorzystywane są w warunkach zarówno domowych, jak i przemysłowych. Mogą służyć np. do malowania natryskowego czy pompowania. Wybierając dobrą sprężarkę warto mieć na uwadze jej najważniejsze parametry. O czym należy pamiętać, kupując kompresor?

Zastosowanie kompresora

Sprężarka może spełniać szereg przydatnych funkcji, które bardzo ułatwiają wykonywanie wielu prac. Jeżeli kompresor wykorzystywany będzie tylko w domu, dobry produkt można kupić już za stosunkowo niewielką kwotę. W takim zastosowaniu z powodzeniem sprawdzi się przenośny zestaw ciśnieniowy z napędem elektrycznym, który kosztuje ok. 500 złotych. Aby coś przemalować, opryskać ogród lub napompować koła w samochodzie, warto zainwestować w kompresor olejowy ze zbiornikiem o pojemności do 100 litrów, mocy do 3 KM oraz ciśnieniu roboczym 9 Bar. Urządzenie o tak uniwersalnych parametrach można kupić za ok. 800 złotych.

W przypadku zastosowań bardziej zaawansowanych, konieczny jest zakup mocniejszego sprzętu. Szczególne znaczenie ma moc elektryczna i pojemność zbiornika. Kompresory o wyższych parametrach stosowane mogą być np. w warsztatach wulkanizacyjnych i samochodowych. Cena takich urządzeń zwykle nie przekracza 2200 złotych. Aby wykorzystywać sprężarkę w przemysłowych instalacjach, najlepiej zdecydować się na model śrubowy. Takie kompresory są jednak dość drogie i kosztują nawet powyżej 12 000 złotych.

Mobilność i łatwość obsługi

Kupując sprężarkę, warto mieć na uwadze jej mobilność. Firmy prowadzące sprzedaż kompresorów posiadają w swojej ofercie modele zarówno stacjonarne, jak i przenośne. Jeżeli sprzęt wykorzystywany będzie np. na budowie, jego mobilność może mieć duże znaczenie. Na dużych obszarach nigdy nie wiadomo, w którym miejscu konieczne może się okazać zastosowanie sprężarki. Nie bez znaczenia pozostaje waga urządzenia. Zwykle kompresory przenośne ważą ok. 80 kg. Dzięki obecności 2 lub 4 kół jezdnych, takie sprężarki są bardzo mobilne i łatwe w transportowaniu z miejsca na miejsce.

Warto pamiętać, że kompresor może działać samodzielnie lub z innymi urządzeniami. Powszechnie wykorzystuje się taki sprzęt do obsługi narzędzi pneumatycznych czy wspomagania pracy maszyn produkcyjnych. Kryterium przy wyborze może być zatem uniwersalność. Wybrany aparat powinien bez trudu pracować z urządzeniami o wysokiej mocy. Jeżeli sprężarka będzie miała zbyt słabe parametry, może mieć problemy z obsługą np. dużych maszyn produkcyjnych.

Okres gwarancyjny

Wybierając kompresor należy pamiętać, że nawet najbardziej niezawodny, łatwy w instalacji oraz wielofunkcyjny sprzęt może być narażony na awarie i uszkodzenia. Ważnym aspektem przy zakupie powinna być długość okresu gwarancyjnego. Sklepy oferujące sprzedaż kompresorów posiadają w swoim asortymencie zarówno nieużywane, jak i używane sprężarki. Sprzęt pochodzący z rynku wtórnego może być zachowany w dobrym stanie technicznym. Zakup takiego kompresora wiąże się jednak z większym ryzykiem, ze względu na trudny w ocenie poziom zużycia poszczególnych komponentów.

Długi pakiet gwarancyjny mają tylko produkty fabrycznie nowe. W tym przypadku zabezpieczenie na sprawność pracy sprzętu może być udzielane nawet na 24 miesiące. Część sprzedawców oferuje również serwis naprawy, dzięki czemu uszkodzony sprzęt może zostać szybko pozbawiony występujących w nim usterek. Inwestycja w kompresor na gwarancji to dobra inwestycja, która może w przyszłości bardzo się opłacić.

TPM