Consulting HR – inwestycja w rozwój i wizerunek firmy

To, w jaki sposób firma podchodzi do rekrutacji, kandydatów do pracy i pracowników, ma ogromne znaczenie dla tego, jak jest postrzegana na rynku. Przekłada się to bezpośrednio na finanse firmy, a pośrednio wpływa na pozytywny wizerunek. Warto zatem podejść poważnie wobec przyjmowania pracowników i polityki wewnętrznej firmy, w tym do zasad związanych z pracownikami.

Już sam moment przygotowania rekrutacji jest ważny. To, kto zostanie przyjęty do załogi, determinuje, jak będzie funkcjonował cały zespół. Albo będzie to specjalista, który zna się na rzeczy, identyfikuje się z polityką firmy, albo ktoś, kto działa na szkodę brakiem kompetencji. Z tego względu, zanim ruszy rekrutacja, najlepiej zdecydować się na consulting HR.

Co daje consulting HR przed rekrutacją?

Za rekrutację powinien odpowiadać dział HR, czasem rekrutuje pracodawca. Obojętnie, kto jest za ten proces odpowiedzialny, powinien posiadać kompetencje pozwalające na rzetelność i doskonałą selekcję. W praktyce nie zawsze tak jest, na czym cierpi firma. Ważne jest ciągłe dokształcanie się w tym zakresie, a przed samą rekrutacją, zwłaszcza na poważne stanowiska, wskazany jest consulting HR. Zaowocuje ona nie tylko w najbliższej rekrutacji, ale także wszystkich przyszłych działaniach w tym kierunku. Zajmują się nim osoby, które są specjalistami w przygotowaniu ofert i selekcji kandydatów. Podpowiedzą nie tylko jak podejść w kwestii treści ogłoszenia, ale również gdzie warto przeprowadzić rekrutacją. Dla każdej grupy będzie to inne miejsce. Do tego dochodzi kwestia rozmów kwalifikacyjnych. W efekcie tych działań większe jest prawdopodobieństwo, że do firmy przyjmie się dobrych pracowników. Będą oni zmotywowani do pracy, poradzą sobie z obowiązkami i odnajdą wśród innych osób z zespołu. Consulting HR warto traktować w kategorii inwestycji w firmę i kapitał ludzki.

Kiedy jeszcze stawiać na consulting HR?

Consulting HR jest także pomocny przy tworzeniu i wdrażaniu polityki wobec już zatrudnionych pracowników. Bez tego trudno o odpowiednią motywację zespołu. Istotna jest jasna ścieżka kariery, wspieranie indywidualnych możliwości, system motywacyjny. Na każdego pracownika działa coś innego, a narzędzia stosowane przez pracodawców są nieraz błędne lub nieprzemyślane. Agencje, które zajmują się consultingiem HR, pomogą zweryfikować trafność obecnych metod, ewentualnie podpowiedzą, co dalej. Dobre i przejrzyste warunki zatrudnienia będą oceniane przez obecnych i przyszłych pracowników, ale też tych, którzy już się zwolnili. Jeśli będą wypowiadać się o firmie jako o rzetelnym pracodawcy, z którym warto nawiązać współpracę, jego pozytywny wizerunek będzie jeszcze lepszy. To będzie skłaniało do tego, by do firmy aplikowali najlepsi fachowcy w danej dziedzinie. Jest to szczególnie ważne, jeśli spojrzy się na to, jak wiele firm ma kłopot ze znalezieniem dobrych pracowników. Są oni świadomi swojej wartości, wiedzą, że praca dla nich jest i najzwyczajniej w świecie wybiorą taką firmę, która zaoferuje najlepsze warunki.

Źródło: https://grupaprogres.pl/consulting-hr-i-szkolenia/