Bezpieczeństwo żywności – za co odpowiedzialny jest PCQI?

Ustawa o modernizacji bezpieczeństwa wymaga od każdego producenta żywności, który chce sprzedawać swoje artykuły na terenie USA, przygotowania planu zgodnie z określonymi wymogami FDA. Konieczne jest także wprowadzenie funkcji PCQI, czyli osoby, która będzie odpowiedzialna za przestrzeganie tych przepisów. Jakie są najważniejsze sektory, w których działa PCQI?

Zadania PCQI

Prewencyjne środki nadzoru w bezpieczeństwie żywności muszą być podjęte w każdym przedsiębiorstwie, które ma w planach eksport towarów do Stanów Zjednoczonych. Dotyczy to wszystkich rodzajów działalności związanych z produkowaniem artykułów spożywczych – od napojów, po częściowe składniki, kończąc na gotowych daniach. Celem PCQI jest dbanie o bezpieczeństwo żywności w taki sposób, by spełniało ono wysokie, międzynarodowe standardy.

Swoje zadania może wykonywać poprzez: 

  • zdefiniowanie wartości, jakie ma bezpieczeństwo żywności,
  • dokonanie przeglądu procesów w firmie,
  • dostarczanie informacji o konkretnych zagrożeniach,
  • ustanawianie zasad stosowanych w systemach kontroli bezpieczeństwa żywności,
  • opracowanie planu.

Bezpieczeństwo żywności a PCQI – za co odpowiada?

Samo stworzenie planu racjonalnego działania w firmie zajmującej się produkowaniem lub przetwórstwem artykułów spożywczych powinno być poprzedzone wieloma badaniami. Ich efektem muszą być procedury i sposób działania, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo żywności. Jednym z działań PCQI jest ustalenie, czy istnieją zagrożenia biologiczne, chemiczne, fizyczne i ekonomiczne, a także ich analiza i określenie kontroli zapobiegawczych.

Jako specjalistycznie przygotowany członek zespołu, osoba wykwalifikowana w zakresie środków prewencyjnych, ma kluczowe znaczenie dla zarządzania i przygotowywania planu bezpieczeństwa żywności. Wpływa w znacznym stopniu na generowanie przychodów oraz zminimalizowanie kosztów potrzebnych na przeprowadzanie ciągłych kontroli.

Osoby, które są zainteresowane szkoleniem z zakresu bezpieczeństwa żywności, więcej informacji na ten temat znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/h21-fspca-prewencyjne-srodki-nadzoru-w-bezpieczenstwie-zywnosci/.