Wdrażanie nowych wyrobów zawsze związane jest z nadzieją i ryzykiem:
- Liczysz na duży popyt i zyski.
- Oprócz badania rynku i przekształcenia wymagań klienta na wymagania techniczne musisz zapewnić taki proces wytwarzania, aby zapewnić odpowiednią jakość wyrobu.
- Obawiasz się problemów technicznych, które mogą spowodować niespełnienie wymagań.
Poznaj metodę FMEA!
FMEA to skrót od Failure Mode and Effective Analyssis (Analiza Przyczyn i Skutków Wad). Metoda ta polega na identyfikacji zarówno występujących, jak i potencjalnych wad i błędów oraz poszukiwaniu ich przyczyn. Metodą tą weryfikowano projekty różnych elementów statków kosmicznych, by zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom wyprawy i zminimalizować ryzyko wystąpienia wady.Jest to najbardziej popularna metoda zarządzania ryzykiem związanym z projektowaniem oraz podstawowe narzędzie stosowane w przemyśle motoryzacyjnym. Spróbuj wdrożyć ją w swojej organizacji!Po co wykorzystywać FMEA?
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych wad lub zwiększyć ich wykrywalność, za pomocą wdrożenia działań zapobiegawczych i korygujących. Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami wdrożenia metody.
Sprawdź:
- jaki arkusz zastosować?
- w jaki sposób dobrać grupę roboczą?
- w jaki sposób zidentyfikować potencjalne wady?
- jak określić skutek potencjalnej wady?
- jak przyporządkować wagę skutku?
Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule o FMEA w poradniku „Zarządzanie produkcją w praktyce”.
Pamiętaj!
Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć! Warto wdrożyć metodę identyfikującą wszelkie czynniki w procesie projektowym czy produkcyjnym, które mogą spowodować niespełnienie wymagań.
Analiza FMEA przez Lean-Management
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.